[021 66 56 92 02]

      مارا دنبال کنید 

[3000 82 88 48]

| جدیدترین پرونده ها |
پرسه در ملکوت
ورزش، نرمش، زندگی
بوی ماه مدرسه
به‌ نام وطن
ساکنین طبقات میانی
خانه امن
یادداشتی از دکتر سمیه سادات لوح موسوی
موضوع مادری یکی از مباحث بسیار با اهمیت و دارای شئون مختلف است. یکی از شئون مهم، اثرگذار و مشهور این موضوع محبت و عاطفه مادری است،‌ حضرت علی(ع) در این‌باره می‌فرمایند: رحمانیت خداوند همان حالت عطوفت و مهربانی‌ای است كه خداوند به مادر داده و نیرویی كه در فرزند وجود ندارد را در وجود وی به ودیعه گذاشته است.(بحار الانوار جلد 92) یعنی مادر هر قدر به فرزند خود رسیدگی می‌كند، ارضای سیستم عطا و رحمانیت خودش است. اگر ما فقط به كلمه رحمن فكر كنیم، ضرورت كار‌كردن و توجه‌كردن به موضوع مادری را در می‌یابیم. نکته‌ی دیگری که در مورد موضوع مادری باید به آن توجه کرد، نگاه روانشناسانه است؛ روان‌شناسان به این نتیجه رسیده‌اند كه در سه سال اول بعد از تولد کودک سه اصل مهم: هویت‌یابی، استقلال فردی و اجتماعی و دوستیابی در رابطه مادر و کودک ایجاد می‌شود. آن‌ها معتقدند این سه اصل توسط هیچ‌کس غیر از مادر به فرزند انتقال نمی‌یابد.
مصاحبه با سرکارخانم دکتر فروغ نیلچی‌زاده
سرکارخانم دکتر فروغ نیلچی‌زاده را می‌توان از سرشناس‌ترین چهره‌های فعال در عرصۀ مشاورۀ خانواده و مادری دانست. ایشان سال‌ها درزمینۀ مطالعات زنان و خانواده به پژوهش و تبلیغ مشغول هستند. با ایشان دربارۀ جایگاه مادری در الگوی زن تراز انقلاب‌ اسلامی گفتگو کرده‌ایم. ایشان معتقدند که اگر‌چه مادری و تربیت از اساسی‌ترین مؤلفه‌های الگوی زن تراز است؛ اما روند تربیتی دختران در جامعۀ امروزی با این ارزش و اولویت مهم سازگار نیست. متن کامل گفتگوی ما را با ایشان در ادامه می‌خوانید.
تربیت خانوادگی | مرتضی بازدار قمچی‌قیه
خانواده نهاد مقدسی است که دین اسلام در میانِ ادیان دیگر توجه ویژه‌ای به این کانون تربیت می‌کند و شقاوت جامعۀ بشری را وابسته به صلاح و فساد این نهاد می‌داند. تاًمین نیازهای عاطفی و معنوی و مادی ازجمله مواردی است که دین مبین اسلام در تشکیل خانواده، مهم دانسته است. از این‌رو، دستیابی به این اهداف والا و حفظ و حراست مستمر از آن، نیازمند توجه جدی به خانواده و پیاده‌‌کردن قوانین مربوط به آن است. در نهاد خانواده، هریک از افراد، مسئولیت‌ها و وظایفی دارند که با رعایت این وظایف، محیط خانواده پربار و سالم و روبه‌ترقی خواهد شد و افراد خانواده باید از حقوق و وظایف یکدیگر و زدودن نگرش‌های غلط جامعه آگاهی کامل داشته باشند. این، در‌حالی است که اعضای خانواده به‌ویژه والدین، برای حفظ حرمت و صیانت خانواده از آفات و آسیب‌ها و توانا‌کردن اعضا در ابعاد شناختی و رفتاری و هدایت آن‌ها در مسیر‌ الهی و رسیدن به حیات طیبه، مسئول هستند.

گالری

معرفی مهدِکودک (یادداشت طنز)
یادداشتی از عاطفه خالقی
پرسش و پاسخ پرونده(با توجه به سوال زیر جهت تکمیل مسیر پرونده پرسش و پاسخ خود را مرقوم فرمایید)
شنبه 30 شهريور 1392 ساعت 16:19 2013-9-21 16:19:19
شناسه مطلب : 134

به نظر شما نقش مادری یک زن در مقایسه با نقش‌های دیگر مانند همسری و خانه‌داری و رسالت‌های اجتماعی وی در چه جایگاهی قرار می‌گیرد؟

(لطفا نظرات خود را در قسمت پایین «دیدگاه» وارد کنید)

دیدگاه کاربران

مسلما در این شکی نیست زن آمده است برای تربیت انسان ها و ارتقای رشد آن ها چه در نقش مادر ی باشد و یا همسر و حتی یک زن در جامعه، تمام عقاید، افکار، رفتار، پوشش و... موثر بر جامعه ی انسانی و حتی آینده و در نهایت عاقبت آنهاست... همه ی این اهداف هم در کنار یک مرد محقق می شود که آفرینش و کمال معنا بیابد...

طبیعتا مادر بودن برای زن جایگاه ویژه ای است و رسالت اصلی زن مادر بودن و رشد و نمو نسل آینده جامعه است