[021 66 56 92 02]

      مارا دنبال کنید 

[3000 82 88 48]

| جدیدترین پرونده ها |
پرسه در ملکوت
ورزش، نرمش، زندگی
بوی ماه مدرسه
به‌ نام وطن
ساکنین طبقات میانی
خانه امن
آمار جالب توجه جهانی می‌گوید كه همۀ‌کودکان درصدی از حسادت را به خواهر، برادر یا کودکان دیگر تجربه می‌کنند. درعین‌حال روان‌پزشكان معتقدند والدین باید حسادت كودك را به‌منزلۀ احساسی طبیعی کنترل کنند؛ زیرا اگر کودک خود را با بچه‌های اطراف خود مقایسه کند، به مشکلاتی دچار خواهد شد. كنترل حسادت كودك به او احساس بهتری خواهد داد و می‌تواند روابط اجتماعی بهتری هنگام مواجهه با دیگر کودکان داشته باشد. ازسو‌ی‌دیگر كنترل‌نشدن چنین احساساتی باعث سرخوردگی و ناراحتی او می‌شود و روابط كودك با همسالان را از حالت عادی خارج می‌كند دروغ‌گفتن، انحراف از صراط مستقیم و فطرت انسانی و مخالف وجدان اخلاقی است. بدبختانه این مرض خطرناك، مخصوص بزرگ‌سالان نیست. بچه‌های كوچك نیز به این ناهنجاری دچار می‌شوند و از كودكی به دروغ‌گویی عادت می‌كنند و گاهی چنان به این عادت ناپسند انس می‌گیرند كه از دروغ‌ گفتن لذت می‌برند و از اینكه دیگران را با گفته‌های نادرست و غیرواقعی خود جذب كنند، مسرور می‌شوند. پدران و مادران عزیز باید بدانند كه دروغ‌گویی ناخوشی خطرناكی است كه ممكن است از دوران كودكی بروز كند و فرد تا پایان عمر به آن مبتلا باشد.
در طول زندگی همۀ رفتارها و عملکردهای کودکانمان مناسب و مورد رضایت ما نیست. حتی گاهی رفتارهایی از کوکانمان سر می‌زند که لازم است با آن برخورد جدی صورت گیرد؛ اما نکتۀ مهم این است که چگونه باید کودکان را از عملی اشتباه باز داشت؟ تنبیه به‌طور کلی مردود نیست. تنبیه در کنار تشویق اگر به‌موقع استفاده شود، باعث سوق‌دادن رفتار کودک یا نوجوان به مسیر صحیح، منطقی و جامعه‌پسند خواهد شد. در تربیت فرزندان، تنبیه باید در کنار تشویق انجام شود؛ به این معنی که وقتی کودک کار خوبی انجام می‌دهد، باید تشویق شود تا آن رفتار خوب را تکرار کند. تشویق، تقویت‌کنندۀ حالتی مثبت است؛ درمقابل، تنبیه از فعالیت یا رفتار بد، بازدارندگی ایجاد می‌کند.
سعدی، حکیمی فرزانه، عارفی وارسته، نویسنده‌ای مردمی و شاعری در حد اعلای فصاحت و بلاغت است که آثار وی چه منظوم و چه منثور، دربرگیرندۀ اندیشه‌های والای تربیتی این اندیشمند توانا و عارف روشن‌ضمیر و معلم اخلاق است. آشنایی سعدی با فرهنگ و معارف اسلامی، جلوه‌ای خاص به آثار گران‌سنگ وی بخشیده است. او در جایگاه فیلسوفی ارزشمند، به بررسی اخلاق و نقش آن در مناسبات انسانی و اجتماعی می‌پردازد. دراین‌باره او حتی از بیان دیدگاه‌های تربیتی برای کودکان نیز غافل نشده است. به‌طوری‌که مسائل بنیادی تدبیر فرزندان مورد توجه جدی اوست و در سخنان وی، می‌توان روش تعلیم و تربیت، آموزش مسائل نظری و عملی و انتخاب همنشین مناسب را به روشنی بازشناخت.

درخت پرونده

پرسش و پاسخ پرونده(با توجه به سوال زیر جهت تکمیل مسیر پرونده پرسش و پاسخ خود را مرقوم فرمایید)
چهارشنبه 3 مهر 1392 ساعت 12:19 2013-9-25 11:19:25
شناسه مطلب : 153

برای جلوگیری یا درمان لجبازی کودکان چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

(لطفا نظرات خود را در قسمت پایین «دیدگاه» وارد کنید)

دیدگاه کاربران

پیشگیری بهتر از درمان است. بهتر است با رفتارهای درست از لجبازشدن کودک جلوگیری کنیم.

آرامش و بی اعتنایی

و بعضی وقتا بی اعتنایی جواب نمی دهد